Štednja danas možda zvuči kao kakav apstraktan pojam ili nostalgično prisjećanje na dobra stara vremena kada smo imali koju kunu više na računu. No ako ćemo tako nastaviti razmišljati, ne da si nećemo pomoći već ćemo i prije nego što počnemo zapravo odustati od bilo kakvog pokušaja „šparanja“. Pogotovo ako ćemo štednju izjednačiti s pojmom odricanja. To nikako, ključ štednje je pametno upravljanje novcem. Za to ne trebate biti nikakav financijski stručnjak. Kako? Evo par korisnih savjeta:
Pratite svoju mjesečnu potrošnju
Stavite „na papir“ mjesečne troškove: kredit, režije, troškove škole, aktivnosti, kartice, održavanje računa, pretplate. I već za par mjeseci imat ćete prosjek obveznih mjesečnih izdataka i okvir sredstava koje trošite na svakodnevne izdatke poput hrane i odjeće. I vjerojatno se iznenaditi kada vidite cifru, pogotovo potrošnju po karticama. Pogledajte na kojim stavkama možete nešto uštedjeti bez da se odreknete osnovnih potreba za život. To može biti prebacivanje na manji i povoljniji paket telekomunikacijskih usluga, racionalna potrošnja vode i energenata, kupovina odjeće na sezonskim sniženjima…. Ako nastavite redovito pratiti s uvođenjem bezbolnih rezova, iznenadit ćete se koliko ste uštedjeli. Čak i da je riječ o 50 kuna za par mjeseci, odlično je!
Kuverte
Stari trik koji pali, osobito ako niste pobornik kartica i držanja sredstava na računu ili ako još uvijek većinu troškova plaćate gotovinom. Na nekoliko kuverata napišite namjenu sredstava (kartice, škola, dućan, higijena…) i ubacite točan iznos. Ono što vam ostane stavite u posebnu kuvertu za štednju / fond za razno. Kuna po kuna….
Planirajte kupnju
Namirnice i higijena predstavljaju velik udio u potrošnji. O tome najčešće niti ne razmišljamo, već se samo odšećemo do obližnje trgovine. I…. 300 kuna kasnije…. Nije nam jasno. Vratimo se dobrim starim popisima kako bismo kupovali samo nužno i izbjegli trpanje košare proizvodima koji nam ne trebaju, ali su, eto, baš na akciji. Dobro planiranje uključuje i to da ne idete u trgovinu gladni ili žedni ili da birate doba dana. Pratite letke s akcijama koje dijele trgovački lanci, ne zatrpavajte hladnjake i ormariće stvarima koje ćete uskoro baciti. Veće mjesečne nabavke su najbolja opcija.
Pazite na sitniš
Možemo se kladiti da 90 % nas sitan novac (tzv. kusur) drži posvuda. Džepovi, torbice, bilo koja površina u stanu… Vrijeme je za stvaranje nove navike. Nabavite kasicu ili kakvu kutijicu u koju ćete istresti svoje džepove s vremena na vrijeme. Ne biste vjerovali koliko se tu novaca može skupiti!
Rođendanski i blagdanski pokloni
Rođendani i blagdani uredno nas iznenade i onda spašavamo stvar brzom kupovinom bilo čega. Najčešće to i preplatimo. I ovdje je zato ključan korak: planiranje. Kada vidite nešto zgodno na akciji, razmislite bi li to bio dobar poklon za neku dragu osobu. Niste nimalo ludi ako božićne poklone kupujete za vrijeme ljetnih sniženja. Ili ako nekome umjesto poklona napravite tortu. To samo dodatno pokazuje koliko ste pažljivi.